Kayseri Büyükşehir Belediyesi Merkez, Sezai Karakoç ve Gevher Nesibe Kütüphaneleri olmak üzere 3 şube ile okuyucularına hizmet vermektedir.

  ERKEK BAYAN TOPLAM
MERKEZ KÜTÜPHANE 88.526 132.067 220.593
G. NESİBE KÜTÜPHANESİ 55.824 50.640 106.464
SEZAİ KARAKOÇ KÜTÜPHANESİ 45.600 36.220 81.820
GENEL TOPLAM 189.950 218.927 408.877
 

Merkez Kütüphanemiz 800, Sezai Karakoç Kütüphanemiz 300, Gevher Nesibe Kütüphanemiz ise 170 okuyucuya aynı anda hizmet verebilecek kapasitededir.

Kayseri Belediyesi

Kütüphanelerimizde ödünç kitap verme servisimiz mevcut olup üye olan okuyuculara hikâye, roman ve şiir kitaplarını 15 gün süre ile ödünç vermekteyiz, toplam üye sayımız yaklaşık 28 bin kişiye hizmet vermektedir. Üyelerimiz bu yıl içerisinde yaklaşık 40 bin adet ödünç kitap almışlardır.
Ayrıca kütüphanelerimizde ziyaretçilere 29 bilgisayarla internet hizmeti verilmektedir.
2016 yılında kütüphanelerimize 2909 adet yeni kitap alınmıştır. 2016 yılı itibariyle kütüphanelerimizde bulunan toplam kitap sayımız 25.527’dir.

Kayseri Belediyesi

Kütüphanelerimizde satranç takımları, sinema sistemleri, masaj koltukları, şifreli emanet dolapları, sesli kitap ünitesi alınarak okuyucuların kullanımına sunulmuştur.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Merkez Halk Kütüphanemiz 03 Kasım 2016 tarihinde faaliyete girmiştir. Yeni kütüphane binası 1200 m2 alana sahip ve 2 katlıdır. Kütüphane binası 5 bölümden oluşmaktadır.

 • Kütüphane
 • Şehirler Kitaplığı
 • İnternet Evi
 • Mini Sinema
 • Kafeterya


Kayseri Belediyesi

Kütüphanemizde 15.595 kitap ve 15000 adet sesli kitap bulunmaktadır. 800 kişinin aynı anda çalışma yapabileceği  okuma salonu bulunmaktadır. Ayrıca 8 adet  mini sinema sistemi de bulunmaktadır. Kütüphane binasının giriş katında  idari birimler bulunmaktadır.
1. Katta idare odaları, çalışma masaları ve 15 bilgisayarlı internet evi bulunmaktadır.
2. Katta ise internet evi, mescit, kafeterya ve yine çalışma masları bulunmaktadır. Ayrıca kütüphane binamız içerisinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü de bulunmaktadır.
 
SEZAİ KARAKOÇ KÜTÜPHANESİ
16 Şubat 20017 tarihinde hizmete girmiştir. Kütüphanemizde 10. 000 basılı kitap, 15.000 e- kitap, 3.000 sesli kitap bulunmaktadır. Ayrıca dünya basınını takip edebileceğimiz veri tabanımız mevcuttur. Kütüphanemiz dinlenme bölümü, satranç köşesi, sesli çalışma odası, ferah ders çalışma salonları, şifreli emanet dolapları, mini tv- sinema izleme bölümü, bay- bayan mescitler, eğlenceli okuma ünitesi ve ayrıca okuyucuların dinlenebileceği bahçemiz ve bahçe içerisinde konuşan banktan oluşmaktadır.

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi

GEVHER NESİBE HALK KÜTÜPHANESİ
Mimar Sinan Parkı içerisinde bulunan Gevher Nesibe Caminin bodrum katında  1995 yılında kurulmuştur. 170 kişilik olan kütüphanemizin , 7000 adet kitap bulunmaktadır.

ŞEHİR KÜTÜPHANESİ

Kayseri Belediyesi

Yapının Tarihi
Yapıyla ilgili ilk tarihi bilgilere, 1618 yılında kayseriyi zirayet polonyalı simeon’un seyahatnamesinde rastlanmaktadır. Bu seyahatnamede şehrin iç kısmında iki kiliseden söz edilmektedir. Bunlardan biride ASTVADZADZIN kilisesidir. Kilise, 1618 yılından önce yapılmış olsada ve hatta yapıyla iligli iddialara dayalı çok daha eski tarihlendirmeler bulunsada, elimizde inşa tarihi ile ilgili herhangi bir kitabe ya da resmi bir vesika bulunmamaktadır. Bunun yanında dini hatıralarda ve osmanlı arşivlerinde yapıyla iligli çok sayıda kayıt mevcuttur. Yapının 19.yy da kapsamlı olarak tamirat gördüğü, yapıda yer alan kitabelerden anlaşılmaktadır. Birinci dünya savaşına kadar dinsel işlevini sürdüren yapıda daha sonra; Sergi salonu, Belediye Hizmet Binası ve Zabıta Karakolu olarak kullanılmıştır. 1981 Yılında yapılan onarımla gençlik ve spor il müdürlüğüne bağlı spor, resim, dil kursları, müzik, yabancı dil eğitimi veren kültür merkezi haline getirilmiştir.
2012 yılında gençlik ve spor bakanlığı ile yapılan protokol ile kullanımı kayseri büyükşehir belediyesine tahsis edilmiştir. Bu tarihten itibaren büyükşehir belediyesi hızla proje çalışmalarına başlamış, 2016 yılında bitirilen projeler koruma bölge kurulunca onaylanmıştır. Aynı yıl restorasyon uygulamalarına başlanmış, kütüphane olarak işlevlendirilen yapıdaki restorasyon çalışmaları, 2019 yılı sonunda tamamlanmıştır.

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi

Restorasyon
Yapıdaki restorasyon çalışamalarına, konservasyon ve restorasyon alt başlıklarıyla ele almak doğru olacaktır.
Konservasyon stratejisi, günümüze ulaşan mevcudun korunması yönünde olmuştur. Boya,Sıva, Harç ve Ahşap analizleri yapılarak yapıya sonradan eklenen, Özgün olmayan malzemeler tespit edilerek çimento ve alçıyla yapılmış kaplama ve derz ler yapıdan uzaklaştırılmıştır. İki dönem olan kalem işlerinin üzerindeki kirli tabakalarda itinalı olarak raspa çalışması uygulanmıştır. Mevcut orijinal sıva tabakalarına mikro enjeksiyon yapılmış, bitişler ise bordür sıva ile sabitlenmiştir. Çalışmalar sırasında; Orijinal harç katmanlarının üzerine, Çimento esaslı sıvıları tutturmak için el aleti ile çentiklerin açıldığı görülmüştür. Sıva raspası ve temizlik sonrası boş kalan bu çentikler dokuya uygun harç ile doldurulmuş ve zemin renginde boyanmış veya kirletilmiştir. Restorasyonda, Yapının özgün niteliklerini ortaya çıkarma ve yapının dış görünümünün özgün niteliklerine uygun bir biçimde korunması esas alınmıştır. Yapı içerisinde bugün, Giriş kapısının üzerine bir, narteksten naosa giriş yapılan kapının üzerine ise iki adet kitabe bulunmaktadır. Giriş kapısının üzerine yer alan kitabe okunamamıştır. İki kitabeden, oval olan üstteki kitabe de; “garabet ağa zartaryan bu binayı, bu kutsal yapıyı, ermeni cemaatinin ve asilzadelerinin yardımı ile inşa ettirdi. İnşa tarihi 1838 Şubat” ifadeleri yer almaktadır. Alttaki ikinci kitabede; “Sen sema i padişahın ve sen nura boğan kudsi şerifin sen aziz meryem ananın ismiyle inşa olunan bu bina osmanlu imparatoru sultan mahmut tarfında verilen ferman ve majak vilayetinin mergazası olan baş piskopos hakop efendinin önerdiği ve aynı derecede takdis olunan ermeni evlatlarının yardımları ile meydana getirilmiştir. 1287 Şubat” İfadesi yer almaktadır Boğos zekiyan ise aynı kitabede “Baş piskopos manuk’un adını ve yapının ermeni takvimine göre 1290(Miladi 1841-1842) yılında yenilendiği okunmuştur”, Naus’un doğusundaki kubbeli mekanda kubbeye geçiş sağlayan pandantiflerde dört incil yazarı resmedilmiştir. Pandantiflerden kuzeybatıda markos, güneybatıda matta, güneydoğuda lukas, kuzeydoğuda ise yuhanna yer alamktadır. İncil yazarları, açık mavi fon üzerine kahverengi beyaz gri ve açık mavi renklerde yapılmış saz üslubundaki kıvrık dalların oluşturduğu zemindeki büyük madalyonlar içinde resmedilmişlerdir. Kilisede genelde siyah ile yapılmış kalem işi bitkisel bezemeler barok üslup etkisinde olup, yörede özellikle gayrimüslim evlerde görülen bitkisel motiflerle paralellik göstermektedir. 19.yy içerisinde değerlendirilen  yöredeki gayrimüslim evlerdeki başkent etkili figür üslubu kilisede özellikle pandantiflerde yer alan incil yazarlarındaki üslup ile benzeşir dolayısıyla reismlerde başkent etkisinden söz etmek mümkündür.
Tarihi binada açılan Şehir Kütüphanesi’nde 25 bin basılı, 22 bin elektronik, 3 bin sesli olmak üzere 50 bin kitap bulunuyor. 200 kişilik olan kütüphanede tanıtım ve tarama kiosklarıyla kitaplara kolay ulaşım imkanı sunuluyor.

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi


KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR YAYIMLARI

 1. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığına bağlı Kültür Yayımlarımıza ait 163 adet kültür kitabımız bulunmaktadır.
 2. Kültür yayımlarımızdan Kayseri Ansiklopedisi 1.2.3.4. ciltten oluşan, Selçuklu Uygarlığı Müzesi 1.2. ciltten oluşan, 28 semt kitap yazar Bir Nefeste Kayseri 28 kitaptan oluşan, Kayseri Taşınmaz Kültür Varlıkları 1.2.3. ciltten oluşan eserlerimizin 4’ü takım olarak halkımızın bilgi hazinesine sunulmaktadır.
 3. Kültür Yayımları eserlerimizin bazılarının hem basılı hem de Cd’leri mevcut olup online olarak hizmet vermektedir.
 4. Kültür Yayımlarımız Belediyemizin sitesinden okuyucularımız pdf formatında bilgisayar ortamında yararlanabililer.
 5. Kültür Yayımları içerinde Kayseri ilimize rehberlik edecek; Kayseri Kültür Yolu Gezi Rehberi, Kayseri Gezi Rehberi İngilizce ve Türkçe mevcut olmak üzere 2 çeşit gezi rehberlerimiz yer almaktadır.
 6. Kayseri ilimizi tanıtan tarihi ve kültürel özellikleri anlatan rehber haritamız yer almaktadır.
 7. Kültür Yayımlarımızdan; Düşünen Şehir (üç ayda bir), Şehir Kültür Sanat (ayda bir) olmak üzere 2 adet süreli yayınımız yer almaktadır.
 8. Süreli yayımlarımızın aylık sayıları belediyemizin sitesinden online olarak halkımızın hizmetine sunulmuştur.
 9. Belediyemiz kültür yayınları talep edilen ve ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlara ücretsiz olarak gönderilmektedir.