1985 – 1986 Eğitim – Öğretim yılında Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği koro ve resim sınıflarına sınavla alınan yaklaşık 100 öğrenci ile eğitime başlamıştır.
2014 - 2015 eğitim-öğretim yılından itibaren Konservatuarımızda 15 branşta  (Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği Koro, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Kent Korosu,Tasavvuf Müziği,  keman, bağlama, gitar, piyano, diksiyon, tiyatro, resim, ud, ney,  ) kurslar düzenlenmekteydi.
2016 - 2017 eğitim-öğretim dönemiyle birlikte Kayseri Büyükşehir Belediyesi Konservatuarında, 5 branş ( Yan flüt, vurmalı çalgılar, klarnet, güzel sanatlara hazırlık kurslarında  müzik ve resim ve makam )  ilavesiyle Kayseri mahallesinde bu yıl faaliyete geçmiş olan ek hizmet binasıyla birlikte 80 öğretmen nezaretinde dönüşümlü olarak 115 derslikte yaz kurslarıyla beraber toplam 5000 öğrenci eğitim görecektir. Bu yıl bir ilkler başlatılarak, her yıl yaz aylarında yapılan çocuklara yönelik açılan sanatsal kurslar bu yıl kış sezonunda da açılmıştır ve hafta içi gündüz saatlerinde de yetişkinlere yönelik kurslar oluşturulmuştur. İki konservatuar binamızda hafta içi akşam, hafta sonu gündüz ve hafta içi gündüz saatlerinde yetişkin ve çocuklara yönelik kurslarımız 12 ay boyunca devam etmektedir.

YIL KIŞ KURSU
KİŞİ SAYISI
YAZ KURSU
KİŞİ SAYISI
TOPLAM
KİŞİ SAYISI
2014 - 2015 2000 1500 3500
2015 - 2016 2500 1500 4000
2016 - 2017 3000 2000 5000


Kayseri Belediyesi

ETKİNLİKLERİMİZ


Tiyatro Festivali
12 yıldır düzenlediğimiz Uluslararası Liselerarası Tiyatro Festivalimiz her yıl mayıs ayında düzenlenmektedir. Festivalimize şehrimizdeki okulların yanı sıra şehir dışı ve yurt dışından da katılım sağlanmaktadır. Geçen yıl yurt içinden(İzmir, Erzurum, İstanbul Ankara, Mersin, Giresun, Sakarya) yurt dışından(Azerbaycan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gürcistan) Festivalimize katılmışlardır ve bu yılda şehir dışından (İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Ordu, Konya) yurt dışından (Azerbaycan, Bosna Hersek, Kıbrıs Türk cumhuriyeti, Gürcistan) okullar katılacaktır. Katılan okullar oyunlarını sergiledikten sonra kapanış ve ödül töreniyle festivalimiz sona erecektir

Konserler
Konservatuvarımız Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Tasavvuf bölümü öğrencilerinden oluşan korolarımız yıl içerisinde çeşitli zamanlarda konserler vermektedir.

Kayseri Belediyesi

Resim sergisi
Konservatuvarımız resim bölümü öğrencilerinin eserlerinden oluşan yılsonu resim sergisi her eğitim-öğretim yılı sonunda düzenlenmektedir.

Yaz kursları
Yaz kurslarımızda eğitim verdiğimiz 10 - 15 yaş arası çocuklara boş zamanlarını sanatsal anlamda değerlendirip, onların sosyal bireyler olmalarına yardımcı olmak ve kurs bitiminde öğrendiklerini gösterdikleri ve katılım belgelerini almaları için kapanış töreni yapılmaktadır.

Güzel sanatlara hazırlık kursları
Öğrencilerden gelen yoğun talepler doğrultusunda güzel sanatlar fakültelerine hazırlık amacıyla resim ve müzik kursları verilmektedir.

Makam kursları
Kadınların daha güzel Kur’an-ı Kerim okumaları amaçla makam kurslarımız açılmıştır. Bu kurslarda Kur’an-ı Kerim’i daha güzel ve doğru okuyabilmeleri için teorik ve pratik ses eğitimi verilmektedir.

Kayseri Belediyesi