Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan Beştepeler Hayvanat Bahçesi ve Geçici Hayvan Barınma Evi tesislerinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

BEŞTEPELER HAYVANAT BAHÇESİ

Beş tepeler Hayvanat Bahçesi 2002 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesinin imkânları ile Mehmet ÇALIK Mesire alanına kurulmuştur. Hayvanat bahçemizde çeşitlilik bakımından evcil ve yabani hayvanları bünyesinde bulundurmaktadır. Hayvanat bahçemizde bulunan hayvanlarımıza en asgari düzeyde doğal yaşam oluşturulmuştur.

Beş tepeler hayvanat bahçemiz 3000m2 açık alan, 500m2 kapalı alan içerisinde kafes hayvanları, ahır hayvanları ve gölet hayvanlarının sergilenmesi yapılmaktadır. 40 çeşit ve 200 adet hayvanın sergilendiği hayvanat bahçemizin tüm bakım ve sağlık hizmetleri tarafımızdan yürütülmektedir. Hemşerilerimizin yoğun ilgisini çeken hayvanat bahçemizde sayı olarak fazla olan türdeki hayvanlarımızdan talep olması halinde isteyen vatandaşlara verilmektedir.

KURULUŞ AMACI

Hayvanat bahçemizin kuruluş amacı mesire alanımızı ziyarete gelen halkımıza hayvanları tanıtmak, çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamak ve de hayvanlar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Diğer taraftan doğa terk edilmiş yaralı hasta bakıma muhtaç hayvanları tedavi ederek onları doğal ortamlarına dönmelerini sağlamaktır.

HAYVANAT BAHÇESİNDE Kİ HAYVAN ÇEŞİTLERİMİZ

Hayvanat bahçemizde 40 çeşit hayvan bulunmaktadır. Ahır hayvanları, Pony Midilli atı, Ceylan, Kıl keçisi, Ankara tiftik keçisi, Cüce keçi, Kamerun koyunu

  • KAFES HAYVANLARI

Tavus kuşu, Flamingo, Altuni sülün, Kafkas sülün, Gümüş sülün, Bıldırcın, İran tavuğu, Altuni paçalı tavuk, Cino tavuk, Hindi, Kumru, Takla güvercin, , Çakal Güvercini, Bursa Güvercini, Trakya Güvercini, Posta Güvercini, Ak kanat, Muhabbet kuşu, Brahma tavuğu, Denizli horozu, Cüce koşin, Kınalı keklik

  • GÖLET HAYVANLARI

Pekin ördeği, Amerikan ördeği, Yeşilbaş ördeği, Karolin ördeği, Mandolin ördeği, Suna ördeği, Yerli kaz, Turna, Angıt

  • YABANİ HAYVANLAR

Puhu, Şahin, Doğan

BAKIM VE BESLEME

Hayvanat bahçemizin bütün masraflarını Kayseri Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Hayvanlarımızın türlerine göre bütün ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bakım ve beslemeleri günlük yapılmaktadır. Barınma yerleri temizlenerek dezenfekte edilmektedir.

TEŞHİS TEDAVİ VE AŞILAMA

Hayvanat bahçemizde bulunan hayvanlar her türlü hayvan hastalıklarına karşı düzenli olarak aşılanmakta ve günlük kontrolleri yapılmaktadır. Yapılan aşılamalar kayıt altına alınmaktadır. Hasta olan hayvanlarımız veterinerimiz tarafından tedavi edilmektedir. Hayvanat bahçemizde tedavi olması mümkün olmayana hayvanlar Veteriner Fakültemizde tedavi edilmektedir. Daha sonra hayvanat bahçemize getirilmektedir.

Aşılamada ki amacımız hayvanın kendi sağlığı ve ziyaretçilere hayvanlardan kaynaklanan hastalıkların bulaşmasını önlemektir. Vatandaşlardan ve İlçe Orman Müdürlüğünden getirilen hayvanlar tarafımızdan teşhis tedavi ve bakımı yapılarak doğal ortamlarına bırakılmaktadır.

PERSONEL

1 Veteriner Hekim
1 Veteriner Teknikeri
6 Hayvan Bakıcısı

HAYVANAT BAHÇESİ

TEL: 0352 241 11 01 / 444 2 899

KÖPEK BARINMA EVİ

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Köpek Barınma Evi Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğüne bağlı olarak 2001 yılında faaliyetine başlamıştır. Kurulduğu günden itibaren sokak köpeklerinin korunması, bakımını, aşılanmasını ve sahiplendirilmesini hizmetleri sağlamaktadır. Zaman içerisinde barınma evini daha iyi şartlara taşıma gayretinde olup mevcut düzenine Kayseri Büyükşehir Belediyesinin imkânları ile getirilmiştir.

BARINMA EVİNİN HAKKINDA BİLGİLER

Köpek barınma evimiz zaman içerisinde geliştirilerek bu gün itibarıyla 1 veteriner hekim 1 veteriner tekniker 4 temizlik işçisi 2 gece bekçisiyle 400 hayvanın bakımları sağlanmaktadır. Köpek barınma evi yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kışlık bölümümüz 2 000 m2 yazlık bölümümüz ise 3 000 m2 dir. Barınma evimizde gerekli bütün imkânlar bulunmaktadır.

KORUNMA VE BAKIM

İlimiz sınırları içerisinden getirilen yaşlı, yaralı ve sahipsiz köpekler barınma evimizde gerekli kontrolleri ve tedavileri yapılmak üzere uygun bölümlere alınmaktadır. Köpek barınma evine getirilen köpekler karantina süresini doldurduktan sonra gerekli aşılama işlemleri yapılarak kayıt altına alınmaktadır. Daha sonra uygun kafeslere yerleştirilmektedir. Köpeklerin günlük temizlik ve bakımını yapılmaktadır. Köpeklerin bütün ihtiyaçlarını Kayseri Büyükşehir Belediyesi karşılamaktadır.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI

Barınma evimizde bulunan hayvanlar rutin olarak gerek toplum sağlığı açısından gerek hayvanların sağlığı açısından aşılanmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Aşılaması yapılan köpekler kulak küpesinde bulunan numaralarına kayıt yapılmaktadır.
Barınma evimizden daha önce sahiplenilmiş olan köpekler getirildiği zaman aşılama işlemleri ücretsiz olarak yapılmaktadır

MUAYENE TEŞHİS TEDAVİ

Köpek barınma evine getirilen hayvanlar gerekli kontrolleri ve tedavileri yapılmaktadır.