Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Bünyesinde hizmet veren birimimiz; Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mücavir alanları içerisinde yaşayıp; Sosyal ve Ekonomik yoksunluk içerisinde bulunan veya korunmaya, bakıma, yardıma ve desteğe ihtiyaç duyan çocuk, genç, yetişkin, yaşlı, engelli kişi, aile, mülteci veya sığınmacı statüsüne sahip kişi ve gruplara götürülecek her türlü sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin planlanması, koordinasyonu ve yürütülmesi faaliyetlerinden sorumludur.

YÜRÜTÜLEN HİZMET VE FAALİYETLER

1. Koordinasyonunu Yaptığımız Aşevi ve Sosyal Yardım Büfesi Hizmetleri

Kocasinan ve Melikgazi ilçelerinde bulunan 11 adet sosyal yardım ekmek büfesinde yaklaşık 700 aileye günlük ekmek, koordinasyonu birimimiz tarafından yapılan gıda, yemek ve temizlik malzemeleri hayırsever sponsorlar tarafından karşılanan 10 adet Aşevinde günlük yaklaşık 850 aileye üç çeşit yemek verilmektedir. Aşevlerinin personel, ekmek vb. ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılanmaktadır.

Aşevlerinin Bulunduğu Yerler

  1. Sancaktepe Aşevi / Sancaktepe Mah. Muhtarlık Yanı
  2. Ziyagökalp Aşevi / Hüsamettin Çetinbulut Sos. Tesis.
  3. Yenişehir Aşevi / Yenişehir Mah. Pazar Yeri
  4. Yeşil Mah Aşevi / Yeşil Mah. Sos. Tesis.
  5. Zümrüt Aşevi / Zümrüt Mah. Ayvacık Cad.
  6. Kayabaşı Aşevi / Argıncık Kayabaşı Mah. Halıcılar Sit.
  7. Yunus Emre Aşevi / Yunus Emre Mah. Lokman Cad.
  8. Emin Saçmacı Aşevi / Argıncık Cami Kebir Mah.
  9. Selçuklu Aşevi / Selçuklu Mah. Battalgazi Blv.
  10. Uğurevler Aşevi / Uğurevler Mah. Erenler Kuran Kursu Altı

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi


2. Aynı Yardım Hizmetleri

a-) Aşevi ve Sosyal Yardım Büfelerimizden yardım alan fakir ve muhtaç ailelere ve birimize müracaat eden muhtaçlıkları tespit edilen ailelere içeriğinde; Çay (2 kg), Şeker (4 kg), Zeytin (2 kg), Makarna (4 kg), Pirinç (2,5 kg), Kuru Fasulye (2 kg), Nohut (2 kg), K.Mercimek (1 kg), Domates Salçası (850 gr), Ayçiçeği Yağı (5 lt.); gıda maddelerinin bulunduğu ve Belediyemize 1.064,133,20.-TL. maliyeti bulunan 9.500 adet iaşe paketi yardımında bulunulmuştur.
 

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi


b-) Belediyemize müracaat eden fakir ve muhtaçlıkları tespit edilen 34 kişiye günlük ihtiyaçlarını karşılamak üzere toplam 37,500,00.-TL. nakit para yardımı yapılmıştır. c-) Bef dershanelerine giden 102 adet fakir ve muhtaç öğrenciye 5040,00.-TL. tutarında otobüs bileti yardımı yapılmıştır. d-) Yapılan hane araştırmalarında fakir ve muhtaçlıkları tespit edilen 21 aileye 8 ton yakacak odun 4 aileye 1 ton kömür yardımı yapılmıştır. e-) Ziya Gökalp Mahallesinde bulunan Abdulkadir Geylani Camisinin eskiyen 300 m2 cami halısı satın alınarak yenilenmiştir.(20.000,00-TL.) f-) Fakir ve Muhtaçlığı tespit edilen 17 aileye muhtelif ev eşyası (Televizyon, Buzdolabı, Çamaşır makinesi, Fırın, Kanepe, Baza, Yatak, Yorgan, Elektrik süpürgesi, Ütü vb.) yardımı yapılmıştır. g-) Kardeş şehir Bosna Hersek-Mostar’a yetim çocuklara dağıtılmak üzere 250 adet nevresim takımı gönderilmiştir.(12.150,00-TL.) h-) Belediyemizin 11.11.2013 tarih ve 837 sayılı Meclis kararı ile Kırşehir Edebali Külliyesi için 85.000.00-TL. Van Çaldıran Belediyesinde yapılacak park için 35.000.00-¨ olmak üzere toplam 120.000.00-TL. tutarında malzeme yardımı yapılmıştır. ı-) Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Sivil Toplum Kuruluşları ve İç Anadolu Muhtarlar Federasyonu'nun katkılarıyla 01 Kasım 2013 - 31 Aralık 2013 tarihleri arası başlatılan kampanya çerçevesinde 176 bin kıyafet ve ayakkabı, 12 ton kuru gıda, 45 koli ilaç, 90 adet halı, yatak, battaniye, mutfak eşyası ve muhtelif miktarda çocuklar için oyuncak toplanarak 9 tır dolusu yardım malzemesi Suriyeli sığınmacılara verilmek üzere Şanlıurfa ve Hatay Valiliğine gönderilmiştir. Ayrıca ilimizde sığınmacı olarak ikamet eden fakir ve muhtaçlığı tespit edilen 15 Suriyeli mülteci aileye muhtelif ev eşyası (çamaşır makinesi, ütü, ütü masası, elektrikli termosifon, battaniye, nevresim takımı, muhtelif mutfak eşyası vb.) yardımı yapılmıştır.
 

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi

Kayseri Belediyesi

 

3. Çocuk Evleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı arasında 31.12.2012 tarihinde yapılan işbirliği protokolü ile 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu ve 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında koruma ve bakım altında bulunan 0-18 yaş gurubu çocukların; toplu yaşanılan kuruluşlar yerine ev ortamında temel ihtiyaçlarının karşılanarak yaşamlarını sürdürmeleri, toplumla iç içe olabilecekleri mahalleler içerisinde müstakil yapı ve apartman dairelerinde bakımlarının yapılması, çocuğun arkadaşlık, komşuluk ve mahalle gibi kavramlar ile toplumsal değerlerimizi yaşayarak öğrenmelerine, sosyal, zihinsel ve bedensel gelişimlerinin yanı sıra sağlıklı bir kişilik ve iyi alışkanlıklar kazanmalarının sağlanması amacıyla 4 adet çocuk evinin aylık kira, yakıt, aidat, elektrik, su, tefriş, bakım ve onarım giderleri Belediyemiz tarafından karşılanmakta olup; 1 adet 14 kişilik Minibüs çocuk evlerinde kullanılmak üzere Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne verilmiştir.(75.971,66.-TL.)

1999 – 2012 Yılları Arası Yürütülen Hizmetler Sunum Dosyası
Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü İş Akış Şeması