Bölgenin en büyük tarım fuarına katılan Başkan Büyükkılıç, nohut konusunda desteklerin arttırılması talebinde bulunan çiftçilere 200 ton nohut desteğini 300 tona çıkardığını söyleyerek, çiftçilerden büyük alkış aldı. Ayrıca bir stantta da mutfak önlüğü giyen Büyükkılıç, yumurta pişirmeyi de ihmal etmedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Tarım Fuarı, Tarım Hayvancılık ve Gıda Fuarı ile Türk Dünyası Akraba Toplulukları Tarım Fuarı Açılış Töreni’ne katıldı.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri OSB Fuar Merkezi’nde 22-25 Şubat tarihleri arasında Atlas Fuarcılık tarafından düzenlenen 19’uncu Kayseri Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı ve Türk Dünyası Akraba Toplulukları Tarım Fuarı Açılış Töreni’ne katılarak, firma temsilcileri ve çiftçilerle bir araya geldi.

“Büyükşehir Belediyemiz 77 Milyon TL Verdiği Destek ile Tek”

Törende konuşan Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin ticaret ve sanayinin yanında tarım ve hayvancılıkta da ön plana çıkan bir şehir olmaya devam ettiğine dikkat çekerek, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav’a büyükşehirler arasında tarıma en çok destek veren belediyeyi sordu. Saklav ise Büyükkılıç’ın sorusuna, “81 il içerisinde Kayseri Büyükşehir Belediyemiz 77 milyon TL verdiği destek ile tek” diyerek cevap verdi.

“Kendi Kendine Yeten Şehir”

Başkan Büyükkılıç, tarım ve hayvancılığı olmazsa olmaz olarak gördüklerini ifade ederek, “Kendi kendine yeten şehir, kendi kendine yeten ülke olmak mecburiyetindeyiz. Tarım ve hayvancılık önemli, savunma sanayi önemli, gıda önemli, sağlık önemli, teknoloji de artık her zamankinden çok daha önemli olmaya başladı” dedi.

“Siz Yeter Ki Üretin, Biz Varız”

Üretim için her zaman destek olacaklarına vurgu yapan Büyükkılıç, “Abdulkadir başkanım bizleri motive ediyor. Her zaman diyorum; siz yeter ki üretin, biz varız. Biz birlikte anlam ifade ederiz. ‘Boş ver’ deme lüksümüz yok. Yeter ki talepler katkı sağlayacak, üretecek, ekenimize destek olacak nitelikte olsun” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Kayseri ziyaretini hatırlatan Başkan Büyükkılıç, yön gösterici açıklamalarda bulunduğunu kaydetti. Başkan Büyükkılıç, katılımcıların yaklaşan Berat Kandili’ni de tebrik etti.

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’nin 14 ürün ile üretimde ilk 10’a girdiğini söyleyerek, “Aspir, Melikgazi Belediye Başkanlığım döneminde gündemime aldığımda herkes dalga geçiyordu, şimdi markalar oluştu. Zincir marketler aspir yağını almak için sıraya giriyor. Alternatif bir ürün. Tohumundan yağ çıkarıyoruz, hiçbir katkı maddesi yok. Yeter ki projeler makul olsun, yeter ki üreten olalım, yeter ki birbirimize destek olalım. Bu fuar önemli, bizim için hayati bir fuar” şeklinde konuştu.

“Elhamdülillah Kayseri’miz Bir Numara”

Konuşmasında “Kayseri bizim şehrimiz. Kayseri’mize sahip çıkacağız. Kayseri’mize hizmet edenlere dua edeceğiz. Destek olacağız. Kayseri böyle bir şehir. Elhamdülillah Kayseri’miz bir numara. Şehrinizi, ailenizi, kurumunuzu sahiplenmezseniz yol alamazsınız, sahipleneceğiz. Hizmet edenlere, katkı sağlayanlara minnet duyup teşekkür edeceğiz, dua edeceğiz” diyen Büyükkılıç, şehri sahiplenmenin ve benimsemenin önemine vurgu yaptı.

“Allah’a Şükür Artık Bu Konuları Konuşuyoruz”

Başkan Büyükkılıç, artık belediyecilik noktasında şehrin tarım ve hayvancılık konularını da konuşur bir seviyeye geldiklerini belirterek, “Bizler tabi yerel yöneticiler olarak 16 ilçe belediye başkanı kardeşimiz ile el ele vermek suretiyle, sizlere hizmet etmeye çalışıyoruz. 94 yılından bu güne kadar gelen süreçte bu şehrin hangi noktaya geldiğini sizler çok iyi bilirsiniz. Allah’a şükür artık bu konuları konuşuyoruz” dedi.

Artık üreticilerin tarımdaki sulamada enerjiyi GES projesi ile hayata geçirmek istediğini ifade eden Büyükkılıç, kendilerinin de GES projesi hizmetini sunduklarını dile getirdi. Tarımsal üretimi gerçekleştiren çiftçilere yönelik “Siz yeter ki üretin” diyen Büyükkılıç, baştan sona herkesi bağırlarına bastıklarını sözlerine ekledi. Merkezi ihya ve imar ettiklerini, taşrayı da asla ihmal etmediklerini dile getiren Büyükılıç, taşra ile merkezin kenetlendiği zaman birlikte yükselebileceğini vurguladı.

Büyükkılıç, Nohut Tohum Desteğini Arttırdı

Amaçlarının ürünlere sahip çıkmak, onları tanıtmak, daha üretken daha fazlasıyla kamuoyu oluşturmak yönünde çalışmalarını sürdürmek olduğunu dile getiren Başkan Büyükkılıç, hayvancılıkta da tarımda da ‘biz de varız’ demek mecburiyetinde olduklarını vurgulayarak, 1 metrekare ekilmedik toprak kalmayana kadar üretmenin önemine de işaret etti. Konuşması esnasında, nohut konusunda desteklerin arttırılması talebinde bulunan çiftçilere yönelik ihalesi yapılma aşamasında olan 200 ton nohut desteğini 300 tona çıkaran Büyükkılıç, çiftçilerden yoğun alkış aldı.

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın da sanayiciler olarak her ayda bir fuar yapacaklarını, Kayseri’yi fuarlar şehri haline getireceklerini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş de Başkan Büyükkılıç’a emeklerinden dolayı teşekkür ederek, “Biz burayı açarken 50, 60 firmayla başlamıştık, çok şükür şimdi 500 firmaya ulaştık. Kayseri sanayi ve ticaret şehri olarak anılıyor ama Kayseri tarım ve hayvancılıkta hatırı sayılır bir yere geldi. Allah razı olsun. Tüm Kayseri’deki bize destek verenlere, öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh Büyükkılıç başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize her konuda da destekleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Kayseri Üretiyor, Türkiye Tüketiyor”

Başkan Büyükkılıç’ın tarım ve hayvancılığa önemli destekler verdiğini hatırlatan Güneş, “Belediyeler sadece kaldırım, yol yapmıyor, tohum dağıtıyor, aspir tohumu dağıtıyor. Sayın Memduh ağabeye de teşekkür ediyorum. Memduh başkanım traktör de verdi, ekipman da verdi, destek oldu. Kayseri üretiyor, Türkiye tüketiyor” dedi.

Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Recep Bağlamış da Kayseri’nin ticaret ve sanayi şehri olmasının yanında bölgenin en büyük tarım fuarına ev sahipliği yaptığı için gurur duyduğunu söylerken, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ise fuarların şehrin tanıtımına, ekonomisine, ticaretine katkı sağlaması dolayısıyla önemine işaret etti.

Kayseri İl Tarım Orman Müdürlü Sayın Bülent Savlak da Kayseri’nin Türkiye’de önemli bir konumda bulunduğunu, başta Başkan Büyükkılıç olmak üzere tüm katkı sağlayanlara teşekkür etti.

Kayseri Tarım Fuarının 19’uncusunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Atlas Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Atasagun ise fuarda 500 firma 1900 markanın yer aldığını, çok daha fazla firmanın katılmak istediğini ancak kabul edemediklerini söyledi. Kayseri’deki fuarın büyüyerek Türkiye’de önde gelen fuar haline gelmesinde emeği olan Kayseri’nin çiftçisi ve destek veren yöneticilerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından plaket takdimi ve açılış kurdelesi kesimi ile fuarın resmi olarak açılışı gerçekleştirildi. Başkan Büyükkılıç ve beraberindeki heyet, stantları gezerek, hem ikramlıklardan tattı hem de vatandaşlara ikram etti.

Önlüğü Giyip, Yumurta Pişirdi

Aspir yağı standında incelemelerde bulunan Büyükkılıç, tohumunu, sıkma makinesini de çiftçiye verdiklerini, bu anlamda 100 bin hektarlık alanın nadası azalttığını anlattı. Ayrıca bir stantta da mutfak önlüğü giyen Başkan Büyükkılıç, yumurta pişirmeyi de ihmal etmedi.