65 yaş üstü sosyal, ekonomik ve fiziksel yetersizlik içinde olan ve bu anlamda desteğe ihtiyaç duyan bireylere ulaşarak onların yaşam şartlarını iyileştirmeyi sağlama ve psiko-sosyal anlamda günlük hayata adaptasyonlarının kolaylaşması adına yaşlı bireylere yaşam alanı temizliği, kişisel bakım, bay-bayan kuaför, sağlık destek ve çağrı merkezi hizmetleri sunulmaktadır. Bu hizmetlerin dışında yaşlılarımızın sosyal yaşamlarında kendilerini yalnız hissetmeleri veya psikolojik anlamda desteğe ihtiyaç duymaları durumunda talep ettikleri takdirde sosyal ve psikolojik destek hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca fiziksel olarak yetersiz durumda olan, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak şekilde engeli bulunan yaşlılarımızın hasta nakil aracı ile sağlık kuruluşlarına ulaşımları sağlanmaktadır.

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi

YÜRÜTÜLEN HİZMET VE FAALİYETLER
1. Yaşam Alanı Temizliği
Yaşam alanlarının temizlikleri uzun süredir yapılmayan, bu temizliği yapacak fiziksel yeterliliğe sahip olmayan, aynı hanede temizlik ihtiyacını karşılayabilecek başka bir birey ikamet etmeyen, bu ihtiyacını karşılayacak akrabası, sosyal çevresi ve maddi imkânı olmayan yaşlı bireylere Yaşam Alanı Temizliği Hizmeti sunulmaktadır. Hizmet; 15 gün ve 1 aylık zaman aralıklarında periyodik olarak verilmektedir.

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi
 
2. Kişisel Bakım
Öz bakım ihtiyaçlarını karşılayamayan, bu ihtiyacını karşılayacak bir yakını olmayan, yakını olsa bile fiziksel durumu nedeniyle desteğe ihtiyaç duyan yaşlı bireylere Kişisel Bakım Hizmeti sunulmaktadır. Hizmet; 1 hafta ya da 2 haftalık zaman aralıklarında periyodik olarak sunulmaktadır.
 
3. Bay-Bayan Kuaför
Kuaföre giderek ihtiyaçlarını giderebilecek maddi ve fiziksel imkânı olmayan yaşlı bireylere Bay-Bayan Kuaför Hizmeti sunulmaktadır. Hizmet, 15 gün veya 1 aylık zaman aralıklarında periyodik olarak ve yaşlı bireylerin her talep edişinde sunulmaktadır. 

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi
 
4. Sağlık Destek
Sağlık problemleri nedeniyle acil müdahale gerektiren durumlar dışında sağlık kontrolüne ihtiyaç duyan, düzenli pansumanı yapılması gereken, ancak maddi ve fiziksel imkânsızlıkları nedeniyle bu ihtiyaçlarını karşılayamayan yaşlı bireylere Sağlık Destek Hizmeti sunulmaktadır. Hizmet; pansuman gerektiren durumlarda yaşlı bireyin her talep edişinde, rutin kontrollerde 1 hafta ya da 2 haftalık zaman aralıklarında periyodik olarak sunulmaktadır.

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi
 
5. Hasta Nakil
Maddi ve fiziksel yoksunlukları nedeniyle sağlık kuruluşlarına ulaşım sağlayamayan, tedavi, muayene ve kontrol işleri için refakat ederek yardımcı olacak yakını olmayan yaşlı bireylere Hasta Nakil Hizmeti sunulmaktadır. Hizmet; yaşlı bireyin önceden belirlenen muayene, tedavi veya kontrol güne, çağrı merkezini arayarak hasta nakil hizmeti için randevu alması ile ihtiyacı karşılanıncaya kadar sunulmaktadır.

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi
 
6. Çağrı Merkezi
Pazar günleri hariç 08:00-17:00 saatleri arasında çağrı merkezine gelen çağrılar cevaplanmakta, başvuru yapılan yaşlı bireyler için kayıt oluşturulmakta, diğer taleplerine yönelik yönlendirme ve rehberlik faaliyetleri sunulmaktadır.

Kayseri Belediyesi
 
7. Psikolojik Destek
Yaş grubuna özgü ruhsal problemlerinin çözümü adına psikolojik desteğe ihtiyaç duyan, öke sorunları yaşayan, karamsar ve umutsuz ruh hali sergileyen, duygusal veya ruhsal bıkkınlık hissiyatına kapılan yaşlı bireylere yönelik Psikolojik Destek Hizmeti sunulmaktadır. Hizmet; değerlendirme ziyaretleri esnasında yaşlı bireyin duygu durumu değerlendirilerek uzman personel tarafından sunulmaktadır. Sağlanan destek ile yaşlı bireyin, farkındalık kazanması, problemlerini tanımlaması, çözüm yolları üretmesi, çevresiyle uyumlu ve sağlıklı bir iletişim hali sergilemesi sağlanmaktadır.

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi
 
Günlük yemek ihtiyaçlarını karşılamakta sorun yaşadıkları tespit edilen yaşlı bireyler için sıcak yemek hizmeti sağlanmaktadır. Yemek ihtiyacını karşılayacak maddi ve fiziki imkânı olmayan yaşlı bireylere günlük yemek ihtiyaçları araçla evlerine teslim edilmektedir.

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi
 
Yaşlılık dönemini, tükenmiş bir ömür, sona doğru yaklaşılan bir dönem olarak algılamak yerine; deneyimler ve hayat tecrübeleriyle harmanlanmış bir ömrün ardından bireyin ikinci baharının başlangıç noktası olarak görmenin hem yaşlıya hem de yaşlının etki ettiği topluma faydalı olacaktır. Yaşlı birey hayata deneyimleri ve tecrübeleriyle olumlu katkılarda bulunurken sosyalleşerek, sosyal çevresinin gelişimine de fayda sağlamaktadır. Bu kapsamda yaşlı bireyler için etkinlikler ve geziler düzenlenmektedir.

Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi


Kayseri Belediyesi