slide1
slide2
slide3
slide4
slide5
slide6

Başbakan Erdoğan, Erciyes'te Tur, Kayseri'de Temel AttıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Anadolu Harikalar Diyarı ve Raylı Sistem 2. Etabı temel atma töreni ile bazı açılışlara katılmak amacıyla geldiği Kayseri'de Erciyes Dağı'nda Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Dağ Sporları Turizm Master Planı çalışmalarını yerinde inceledi.

Başbakan Erdoğan'a, programın öğleden önceki bölümünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından Erciyes'te yürütülen çalışmalarda gelinen son nokta hakkında brifing verildi. Erciyes Mirada Otel'de gerçekleştirilen brifinge Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, TBMM Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel Ahmet Öksüzkaya ile Kayseri Valisi Mevlüt Bilici katıldı.

Brifingin ardından Başbakan Erdoğan ve beraberinde bulunanlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki eşliğinde Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi Projesi kapsamında yapımı tamamlanan mekanik tesisleri yerinde incelediler. Gondol tipi teleferik aracında bir süre oturan Başbakan Erdoğan, araçların teknik özellikleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Başbakan Erdoğan buradan başta Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki olmak üzere Erciyes'te gerçekleştirilen projede emeği geçen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile proje inşaatında çalışan işçilerle hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.

Programının öğleden sonraki bölümünü temel atma törenlerine ayıran Başbakan Erdoğan Şehilerarası Otobüs Terminali arkasında yaptırılacak olan Kayseri Bölge Hastanesi alanına geçerken Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ise temel atma törenine katılmak amacıyla Kumarlı Parkı arkasında inşa edilecek İç Anadolu Bölgesi'nin en büyük eğlence merkezlerinden birisi olacak olan Anadolu Harikalar Parkı inşaat alanındaki yerini aldı. Daha sonra Başbakan Erdoğan tarafından telekonferans sistemi ile Anadolu Harikalar Diyarı, Raylı Sistem 2. Etap ve Kayseri Bölge Hastanesi temelleri aynı anda atıldı.

 

"ALMA MAZLUMUN AHINI, ÇIKAR AHESTE AHESTE"

Başbakan Erdoğan temel atma töreninde yaptığı konuşmada Erciyes'te gezip gördüklerinden çok etkilendiğini ifade ederek "Burada yürütülen proje bir alem. 300 milyon Avro'ya mal olacak. Bunun yanında temelini atacağımız raylı sistem de 250 milyon liraya mal olacak. Sağolsun Haseki Başkan bütün bu işlerin altından kalkıyor. Gerçi birileri kendisine çok takıldı ama çarpıldılar. Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste" şeklinde konuştu.

Kayseri'nin son 17 yılda geçirdiği büyük değişimden övgüyle bahseden Başbakan Erdoğan, "Kayseri'nin 1994 yılındaki halini hatırlıyorum. Şükrü Karatepe Başkan ile başlayıp Özhaseki Başkan ile devam eden süreç Kayseri için bir değişim ve dönüşüm süreci oldu. Kayseri çağ atladı" dedi.

 

BAKAN DİNÇER'DEN ÖZHASEKİ'YE ÖZEL TEŞEKKÜR

Temel atma töreninde kısa bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin eğitim alanında  yaptığı çalışmalardan övgüyle bahsederek, "Özellikle okullarımızın bahçe düzenlemesi, ağaçlandırma ve çevre şartlarının iyileştirilmesi alanında Büyükşehir Belediyemizin yaptığı çalışmalar  taktire şayandır. Diğer şehirlere de örnek olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.


Eklenme Tarihi : 10/09/2011Son Düzenleme Tarihi: 03 . 04 . 2015